دکتر حسین‌ گل‌ نبی‌

آقای‌ دکتر حسین‌ گل‌ نبی‌ در سال‌ ۱۳۳۰ ش. در شهر ری‌ به‌ دنیا آمد. تحصیلات‌ دانشگاهی‌ خود را در رشته‌ فیزیک‌ گذراند و در سال‌ ۱۳۵۹، از دانشگاه‌ تگزاس‌ دکترای‌ فیزیک‌ گرفت.
زمینه‌های‌ تحقیقاتی‌ دکتر گل‌ نبی، فیزیک‌ اتمی‌ و مولکولی، کوانتوم‌ الکترونیک، اسپکتروسکوپی، اپتیک‌ کاربردی‌ و ابزار دقیق‌ کنترل‌ است. آشنایی‌ با انواع‌ لیزرها و دای‌ لیزرها و مهارت‌ ویژه‌ در زمینه‌ لیزرهای‌ گازی، آشنایی‌ با ساختار سیستم‌ خلأ‌ و کاربرد وسایل‌ مربوطه، توانایی‌ در کاربرد وسایل‌ و دستگاههای‌ الکترونیکی، توانایی‌ استفاده‌ و کاربرد وسایل‌ آنالیز مانند جذب‌ و گسیل‌ اتمی، آشنایی‌ با سیستم‌های‌ اسپکتر و فوتومتری‌ در نواحی‌ مختلف‌UV-VIS-IR ، توانایی‌ کار با دستگاههای‌ اسپکترو جرمی‌ از تخصص‌ها و مهارت‌های‌ ایشان‌ می‌باشد. از ایشان‌ چندین‌ مقاله‌ در مجلات‌ داخلی‌ انتشار یافته‌ است، همچنین‌ در کنفرانس‌های‌ علمی‌ بین‌المللی‌ نیز شرکت‌ نموده‌ است.
از آثار دکتر حسین‌ گل‌نبی‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد:
۱٫ ترجمه‌ کتاب‌ اصول‌ لیزر با همکاری‌ دکتر اکبر حریری‌
۲٫ ترجمه‌ کتاب‌ الکترونیک‌ لیزر با همکاری‌ دکتر مروج‌
۳٫ تصحیح‌ کتاب‌ نقش‌ لیزر در شیمی‌ تجزیه‌ تألیف‌ دکتر علی‌ معصومی‌

آشنایی‌ با کتاب‌الکترونیک‌ لیزر

الکترونیک‌ لیزر / نوشته‌ جوزف‌ تامس‌ وردین، ترجمه‌ دکتر محمد کاظم‌ مروج‌ فرشی‌ و دکتر حسین‌ گل‌نبی. – تهران: مؤ‌سسه‌ انتشارات‌ علمی‌ دانشگاه‌ صنعتی‌ شریف، ۸۲٫

پیش‌ از سال‌های‌ ۱۹۶۰، نورشناسی‌ (اپتیک) اساس‌ صنعت‌ نسبتاً‌ کوچکی‌ را تشکیل‌ می‌داد که‌ مباحث‌ نسبتاً‌ جامع‌ و تکامل‌یافته‌ای‌ چون‌ ابزار نوری، دوربین‌ها، و میکروسکوپ‌ها و کاربردهای‌ علمی‌ را دربر می‌گرفت. بعدها لیزر پای‌ بر صحنه‌ نهاد، ابتدا لیزر حالت‌ جامد (یاقوت)، بعد لیزر گازی، و سپس‌ لیزر تزریقی‌ نیم‌رسانا. اکنون‌ نورشناسی‌ اساس‌ فعالیت، تولیدات‌ و خدمات‌ بسیار بیشتری‌ را تشکیل‌ می‌دهد.
تاریخچه‌ لیزر در حوزه‌ ارتباطات‌ (مخابرا) نمایانگر یکی‌ از کاربردهای‌ آشکار آن‌ است. اختراع‌ تارهای‌ شیشه‌ای‌ بسیار کم‌ اتلاف‌ باعث‌ شده‌ است‌ که‌ مخابرات‌ لیزر به‌ عنوان‌ جایگزینی‌ با ارزش‌ برای‌ اتصال‌های‌ سیمی‌ مطرح‌ شود. میزان‌ ذخایر کافی‌ مس‌ با کیفیت‌ بالا در جهان‌ در حال‌ کاهش‌ است، در حالی‌ که‌ مواد اولیه‌ تارها (فیبرهای) شیشه‌ای، ۲ sio(ماسه) هنوز دست‌ نخورده‌ باقی‌ مانده‌ است. بنابراین، نخستین‌ کاربرد «بدیهی» لیزر، یعنی‌ مخابرات، تا سال‌ ۱۹۷۷ معطل‌ ماند تا این‌ که‌ در سال‌ ۱۹۷۷ در مسیری‌ کوتاه‌ با موفقیت‌ امتحان‌ خود را پس‌ داد. در حال‌ حاضر، اتصال‌های‌ تار نوری‌ از جمله‌ مهمترین‌ کانال‌های‌ ارتباطی‌ نصب‌ شده‌ به‌ شمار می‌آیند.
کتاب‌ به‌ لیزر از دیدگاه‌ کاربردی‌ نگاه‌ نمی‌کند. بلکه، سعی‌ دارد خواننده‌ را با اصول‌ اولیه‌ و ساده‌ خود لیزر، انتشار تابش‌ آن، و عناصر مربوط‌ به‌ مشکلات‌ آشکارسازی‌ آن‌ آشنا سازد. واژه‌ ساده‌ را مخصوصاً‌ با حروف‌ ایرانیک‌ مشخص‌ کردیم‌ تا هدف‌ این‌ کتاب‌ را بهتر برساند و خواننده‌ بتواند با خاطری‌ آسوده‌ به‌ پیگیری‌ مباحث‌ زیر بپردازد:
۱٫ کدام‌ اصول‌ فیزیکی‌ در تولید تابش‌ لیزر دخالت‌ دارند؟
۲٫ چه‌ ویژگی‌هایی‌ را می‌توان‌ در انتقال‌ پرتو لیزر پیش‌بینی‌ کرد؟
۳٫ مشخصه‌ها و محدودیت‌های‌ آشکارسازهای‌ معمولی‌ کدام‌اند؟
همین‌ که‌ خواننده‌ نسبت‌ به‌ درک‌ مفاهیم‌ پایه‌ اطمینان‌ کافی‌ پیدا کرد، آنگاه‌ می‌تواند متنها و مقالات‌ پیشرفته‌تری‌ را مطالعه‌ کند و به‌ درک‌ عمیق‌تری‌ در حوزه‌ الکترونیک‌ کوانتومی‌ دست‌ یابد. کتاب‌ مشتمل‌ بر ۱۷ فصل‌ است.

8 دیدگاه برای «دکتر حسین‌ گل‌ نبی‌»

 1. به نام خدا
  با عرض سلام

  اولا اینکه سرکار خانم دکتر شاهی وبلاگ بسیار عالی ای دارید بنده تا حالا خیلی وبلاگ فارسی علمی و یا اجتماعی و یا ادبی و…. رفتم ولی به نظرم وبلاگ شما هم اطلاعات عمومی داشت هم مطالب علمی داشت هم زندگی نامه داشت و هم نکات پند اموز من هوس هوس از یه وبلاگ خوشم نمی اید شاید در ۱۰ سال اخیر از ۳ یا چهارتا خوشم امده که یکیش وبلاگ سرکار بوده

  دوما بنده افتخار این رو داشتم که دانشجوی جناب دکتر گل نبی باشم در درس کوانتوم.واقعا ایشان یکی از مفاخر ایران در زمینه لیزر هستند و کلا در اکثر زمینه های فیزیک تحقیقات مفصلی داشته و دارند و یک نکته که به نظر من ایشان را از بقیه اساتیدم جدا می کند این است که واقعا اهل عمل هستند و فقط به گفتن بسنده نمی کنند.
  راستی یه خاطره از کلاس درس ایشان اینکه روز اول کلاس که بنده با ایشان اشنا شدم از همان جلسه اول دو نکته از ایشان اموختم که در زندگیم موثر بوده هرگز تا زنده ام یادم نمی رود. اول اینکه ایشان به دانشجویان فهماندند که هدف سه دوره تحصیلی رایج در نظام اموزشی یعنی لیسانس و فوق و دکتری چیست و اصلا چرا دانشگاه بوجود امده است و ما باید ببینیم که ایا در راستای اهداف ایجاد دانشگاه قدم بر می داریم یا هدف دیگری از امدن به دانشگاه دنبال می کنیم تا بفهمیم در کجای علم و دانش هستیم این نکته ایشان بسیار بسیار زیبا و اموزنده بود و باعث یک نگرش جدید در برخورد با مسایل به من داد ولی شرمنده توضیحش زیاد است نمی توانم بنویسم
  دوم اینکه روش تدریس ایشان در کلاس خود نکته ای است قابل تفکر زیرا کلاس های ایشان بر خلاف نظام اموزشی ایران و حتی کلاس های رایج در دانشگاهها به هیچگونه استاد محوره نیست و محوریت اصلی با کار و تلاش و تحقیق دانشجو است که فقط باید در سرکلاس از ایشان اگر بعد از تحقیق و مطالعه سوالی باقی مانده بود پرسیده شود تا ایشان جواب دهند و اگرنه به هیچ وجه جواب دانشجویی را که بدون مطالعه و تحقیق و کنکاش فقط مستقیم دنبال یه جواب راحت از استاد هست رو به هیچ عنوان در کلاس نمی دهند
  به طور کلی سر کلاس ایشان نشستن یک فعالیت خاص و روحیه علمی و تحقیقی رو می طلبد که بنده در کم تر کلاس دانشگاه حتی در معتبر ترین دانشگاههای کشور دیده ام و متاسفانه بیش تر دانشجویان به دلیل اینکه دنبال یک کلاس استاد محور و نمره بیار هستند و از فهم دوری می کنند سعی می کنند با ایشان درس برندارند زیرا ایشان به کسی نمره بدون داشتن استحقاق علمی نمی دهد حتی بیست و پنچ صدم نمره!!!!!
  برای این دانشمند ارزنده ایرانی ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون دارم و مفتخر هستم که دانشجوی کلاس ایشان بوده ام

  موفق باشید
  خدانگهدار

  1. سلام و سپاس از لطف شما
   خود من نیز افتخار دانشجویی در کلاس ایشان را داشتم و هنوز هم افتخار همکاری با ایشان را دارم
   محقق واقعی و بی ادعا مانند ایشان نادر است

 2. به نام خدا
  با عرض سلام
  منم دانشجوی ارشد فیزیک هستم و خیلی خوشحالم که اساتید بزرگی در زمینه فیزیک در کشور داریم.ای کاش منم افتخار اینو داشتم که دانشجوی استاد گل نبی باشم.راستش من در مورد حسگر های فیبر نوری تحقیق می کنم و می خواستم بدونم چطور می تونم از استاد کمک بگیرم. لطفا منو راهنمایی کنید.ممنونم

  1. سلام من یکی از دانشجویان دکتر گل نبی هم در دوران لیسانس و هم در ارشد دکتر در دانشگاه ازاد تهران شمال و دانشگاه شریف تدریس میکنن اتفاقا بکی از پروژه های استاد در حال حاضر سنسورهای فیبر نوری ست . با ارزوی موفقیت

 3. سلام
  وجود چنین افرادی در جامعه باعث افتخار است..من سعادت این را داشته ام در دوره کارشناسی در ۲ درس از حضور ایشان بهره مند شوم …واقعا انسانی به این بی تکبری با این سطح سواد و تحصیل و دانش بالا کم پیدا می شود …انشالله که همیشه صحیح و سلامت باشند و شاهد موفقیت های روز افزون ایشان و سایر افرااد و اساتید فرهیخته این مرز و بوم باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *